...podróż przez łódzkie zakamarki
i zakamarki ludzkich serc...

"Miasto Płynie" Balbiny Bruszewskiej: film animowany dokumentalno-musicalowy


"Robimy film animowany o tym, co dzieje się za oknem. O tym, co widzimy jak idziemy rano po bułki, co dzieje się gdy wracamy do domu ciemnym zakamarem gdzie niekiedy jakiś pies szczeknie na nas dupą, albo znajdziemy na ziemi krew z nosa. Łódź to miasto specyficzne - pełne kamienic-widm które dryfują w dziwnie zagospodarowanej przestrzeni jak odarte straszydła w łachmanach, pełne ludzi którzy dokadś zmierzają i codziennie walczą z porywistym nurtem, który napiera w przeciwną stronę. Łódź to jednak miasto-dom, do którego się wraca, które kocha się jak bardzo brzydkie zwierzątko, które jest tak kochane, że staje się chwilami najpiękniejsze na świecie."

Balbina Bruszewska - reżyser

"Na tle innych narodów europejskich Polacy wciąż wypadają dość 'egzotycznie'. Jako 'nowy nabytek' Unii Europejskiej możemy wciąż budzić zainteresowanie naszych zachodnich sąsiadów, dla wielu z nich na pewno jesteśmy jeszcze „lądem nieznanym, nieodkrytym". Film „Miasto Płynie" ukazuje Polskę jako skansen pewnych obyczajowych 'obrazków' typowych jedynie dla tego zakątka Europy. Nie stara się udowodnić, że jesteśmy tacy sami jak inne narody, wręcz przeciwnie. Pełen jest typowo polskich scenerii, postaci, prezentuje bardzo aktualne problemy, z którymi borykają się współcześni Polacy, ich zagubienie w realiach rodzącego się kapitalizmu, ale i temperament, butność i upór."

"Film jest relacją z rzeczywistości, wyłaniającą jej liczne absurdy i zabawne anegdotki. Nie byłoby to może nic dziwnego gdyby nie to, że film ten będzie animowany i swoją plastyczną siłą pozwoli nam spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość tak, jakby była to 'bajka', czyli fikcja. W głębi serca jednak wiadomo, że 'bajka' ta dzieje się wokół nas i wszyscy jesteśmy jej bohaterami, a życie to przecież wcale nie jest bajka. Autoironia to recepta na to by móc spojrzeć na swoje problemy z dystansem, a swoje ułomności potraktować z pewną dozą sympatii i humoru."

"Połączenie dwóch różnych światów: filmu dokumentalnego i animowanego pozwoli uzyskać mocny, oryginalny efekt. Wywiady i reportaże przeplatane będą piosenkami, co dodatkowo wprowadzi trzeci element - musicalowy. Animowane postaci będą w swojej plastyce bardzo proste i symboliczne, ale wewnątrz będą prawdziwymi ludźmi z duszą i osobowością. Będzie na pewno smutno-śmiesznie, a taka mieszanka pozwala w sposób zabawny i na pozór przyjemny poruszyć tematy trudne, tematy o których warto czasem pomyśleć kiedy przejdzie już pierwsza faza 'pozornej' wesołości."

Se-Ma-For - producent