Rok 1828 - egzamin dojrzałości
Styczeń
Ukazuje się Skandynawski Noworoczny Podarunek (Scandinavisk Nytaarsgave) na rok 1828 z trzema wierszami HCA; szwedzkie tłumaczenie (Ludolpha Schleya) wiersza Umierające dziecko (Det d
øende Barn), Dusza (Sjælen) (wydanie ponowne w zmienionym formacie w miesięczniku A.P. Liungesa, Hertha na grudzień 1828, ukazuje się w kwietniu 1829) i Poetycki jadłospis (Poetisk Spiseseddel) (z Podrózy na piechotę - Fodreise). HCA używa tutaj sygnatury H--- w miejsce swojego nazwiska jako autora.

W tym roku 10-letni Fritz Jürgensen - z rodziny zegarmistrzowskiej Jürgensenów - wykonał pierwszy ze znanych rysunków HCA. Fritz Jürgensen został wykształcony w zawodzie zegarmistrzowskim, ale zrezygnował z kontynuowania rodzinnej tradycji. Zaslynął jako autor rysunków z towarzyszacymi łagodnymi satyrycznymi tekstami. Fritz Jürgensen wykonał w latach 1830 - tych, karykaturę HCA (obok), w której przedstawia poetę z pięknymi lokami stojącego tuż przed salonem fryzjerskim na Ulicy Wschodniej (Østergade).

 

22. kwietnia
HCA przeprowadza się na ulicę Store Kongensgade do budynku nr. 33, numer ulicy 9, trzecie piętro. W tym okresie spotyka się często z Carlem Baggerem, który zamieszkał w Kopenhadze na wiosnę tego roku. Andersen, Carl Bagger i Fritz Petit (który później przetłumaczył kilka baśni HCA i Podróż na piechotę na niemiecki oraz w związku z tym ostatnim opowiadział biografię HCA) spotykają się w każdą niedzielę tworząc "Serapionsklub" (inspirowany dzielem E.T.A. Hoffmanna Die Serapionsbrüder, które ukazało się w 1819-21, dodatkowy tom w 1825).

22. października
HCA zdaje egzamin dojrzałości na Uniwersytecie Kopenhaskim Københavns Universitet (próby odbyły się w dużym audytorium w Eilers Kollegium przy ulicy St. Kannikestræde). Dziekanem, który podejmował HCA, był poeta Adam Oehlenschläger - wielki przedstawiciel duńskiego Romantyzmu i jeden ze wzórów litrackich dla HCA. Do immatrykulacji HCA wybrał Oehlenschlägera jako swojego prywatnego preceptora na universytecie.

23. października
HCA składa przysięgę na sztandar 2. kompanii Królewskiej Gwardii Życia (Kongelige Livsgard).

Listopad
Przyznanie stypendium dla HCA z fundacji "ad usus publicos" zostaje przedlużone na następny rok.

14. listopada
Rozdziały Podróży na piechotę drukowane są w wydawnictwie Heibergs Kjøbenhavns flyvende Post - tym samym HCA otrzymuje wejściówke do nadającego ton środowiska literackiego, i zapewnia sobie pozytywną recenzję swojej książki.