Rok 1823 - HCA kontynuuje znajomość z B.S.Ingemannem

Początek roku
Simon Meisling i Jonas Collin postanawiają zabronić HCA poświecania czasu na pisanie wierszy. HCA pisze jednak pojedynczy wiersz-wspomnienie z okazji śmierci jednego ze swoich dobroczyńców, dziekana (zwierzchnika diecezji) Gutfeldta.

1. lutego
Wiersz-wspomnienie w związku ze śmiercia Gutfeldta zostaje opublikowany w Zachodnio-Zelandskiej Gazecie (Den Vest-Siællandske Avis) (red. pastor H. Bastholm).

Wielkanoc
HCA ma tydzień wakacji. Udaje się do Odense aby odwiedzić matkę i swoich starych dobroczyńców. Odwiedza pulkownika Guldberga, drukarza i wydawcę Iversena i pannę Bunkeflod. Dziadek (ojciec ojca) HCA zostaje przyjęty do Szpitala Szarych Braci (Graabrødre Hospital) jako "odżywiane ciało". Przy tej okazji zostaje zliokwidowane mieszkanie dziadka i HCA dostaje w spadku netto 51 talarów (rdl.), co stanowi połowę wartości przedmiotów w mieszkaniu, reszta idzie na Centrum Biedaków (fattiggĺrden).

HCA pisze słowa pieśni Sila Pólnocy Nie Zanikla (Nordens Kraft er ei forsvunden) śpiewanej w Slagelse przy okazji zwyczajowego "rozbijania beczki", w czasie Wielkanocy pisze wiersz Do mojej Matki (Til min Moder) oraz w lipcu wiersz z okazji wizyty dziekana i oficjalnego mianowania Meislinga na stanowisko rektora.


Niedziele / krótkie ferie
W niedziele / krótkie ferie HCA wędruje często do Sorø, gdzie kontynuuje znajomość z 16 lat starszym pisarzem B.S. Ingemannem. Jako nowomianowany lektor w Akademii Sorø, Ingemann mieszkał w pawilonie w stylu Rokokko na południe od spalonego glównego budynku, który w tym okresie odbudowywano. HCA opisuje wizyty u Ingemanna w pośmiertnie wydanej biografii Księga Życia (Levnedsbog). HCA poznał także pośród uczniów Akademii Sorø późniejszego pisarza i redaktora bohémy Carla Baggera i Fritza Petita (który w 1829 przeniósl się do Niemiec i został jednym z tłumaczy HCA).

Październik
Kolejne pogodzenie HCA z prof. Guldbergiem.

Boże Narodzenie
Znowu w Kopenhadze, HCA mieszka u zarządcy magazynu Jonathana Ballinga. W ostatni wieczór ferii, sobota, HCA idzie do teatru, co wiąże się z koniecznościa odbycia drogi do Slagelse pieszo. HCA wyrusza w podróż nastepnego dnia rano i przychodzi na miejsce o pierwszej w nocy.

W tym roku
W tym roku znajomy HCA, Mathias Winther, wydaje zbiór Duńskie Baśnie Ludowe (Danske Folkeeventyr).