Rok 1812 - wizyta w teatrze, ojciec idzie na wojnę
Wizyta w Teatrze Odense
Kontakty HCA z prawdziwym teatrem zaczynają się w roku 1812. Ogląda przedstawienia, debiutuje jako statysta, na deskach tego teatru widzi po raz pierwszy Syrenę, a w tej scenicznej postaci najwcześniejszą inspirację do baśni Mała Syrenka.
Sortebrodre Torv - Plac Czarnych Braci
Na Placu Czarnych Braci miał swoją siedzibę Teatr Odense, jedyny stały teatr poza Kopenhagą w Królestwie. HCA zafascynowany magią teatru pomaga przy rozwieszaniu plakatów, jako zapłatę otrzymuje plakaty i programy.

Ojciec idzie na wojnę
Ojciec HCA był szewcem, niezrzeszonym w cechu "łaciarzem butów", jago klientami była biedota miejska. Jako mieszkaniec "wewnątrz murów miasta" nie podlegał obowiązkowi złużby wojskowej, decyduje się jednak na pójście na wojnę jako muszkieter, w miejsce syna bogatego wieśniaka, który zapłacił za "przysługę" ok. 1.000 rdl, co było wielką fortuną dla rodziny Andersenów. Razem z bankructwem państwa w styczniu 1813, i dewaluacji pieniądza, wartość tej sumy spadła do 1/6, a realnie do 1/10 pierwotnej wartości, i tym samym finansowe zabezpieczenie rodziny HCA przestało istnieć.

źródło: Odense Bys Museer